رای به سایت :
1065
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج شهید مطهری
دوشنبه 27 اسفند 1397 -
دل پر محققان ایرانی از عدم توجه به محصولات داخلی/ با دست خودمان شرکت‌های دانش بنیان را خفه نکنیم
در نشست خبری نمایشگاه نانو مطرح شد

دل پر محققان ایرانی از عدم توجه به محصولات داخلی/ با دست خودمان شرکت‌های دانش بنیان را خفه نکنیم

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت: شرکت‌های دانش بنیان نیاز به توجه بیشتر دارند و نباید با دست خودمان آنها را خفه کنیم.
calendar
تاریخ : 1397/07/16 - 12:56
source
منبع : خبرگزاری فارس
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج شهید مطهری ،

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست خبری یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو که در محل ستاد فناوری نانو در حال  برگزاری است با اشاره به افتتاحیه نمایشگاه نانو گفت : شنبه ۲۱ مهر ماه یازدهمین نمایشگاه نانو با حضور تمام مجموعه های فعال  آغاز می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به بخش های مختلف نمایشگاه گفت: نهادهای ذی‌ربط حوزه فناوری نانو، بخش دانشجویی و دانش آموزی و شرکت‌های فعال در عرصه نانو در این نمایشگاه حضور دارند.

وی درباره سند نانو گفت: در سند ده سال اول فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و ساخت زیرساخت‌های مناسب هدف ما بوده است در این برنامه به دنبال توسعه زیرساخت‌های مختلف بوده‌ایم.

سرکار با بیان اینکه سند ده سال دوم به تجاری‌سازی توجه دارد، اظهار داشت: در این سند به صادرات محصولات نانو توجه داریم، بازار ۸۰ میلیونی داخل برای شرکت‌ها کوچک است و آنها باید به بازار خارجی وارد شوند.

 دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ادامه داد : دنیا باید بپذیرد ایران در حوزه نانو توانایی دارد و برهمین اساس از امسال نمایشگاه به تجاری سازی توجه بسیاری دارد.

وی با اشاره به برنامه امسال نمایشگاه گفت: با اولویت توسعه صادرات محصولات نانو نمایشگاه برگزار می‌شود و میزبان صاحبان صنایع هستیم تا آنها با ظرفیت توسعه صنعتی نانو تکنولوژی آشنا شوند.

سرکار با اشاره به توسعه بازار شرکت‌ها اظهار داشت: مخاطبان اصلی نمایشگاه شرکت‌ها هستند و نمایندگان مجلس و مسئولان باید در این نمایشگاه حضور داشته باشند اما توسعه بازار و صادرات اولویت است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره حضور هیئت‌های بین‌المللی، گفت: در برنامه‌ریزی‌ها مقرر شده است که هیئت‌های تجاری به ایران بیایند و در همین راستا هیئت‌هایی از۴۰  کشور جهان از جمله از کره،  مالزی،  اندوزی،  روسیه،  ارمنستان و... به ایران می‌آیند.

وی با بیان اینکه در برخی از کشورهای جهان توسعه بازار نانو را در اختیار گرفته‌ایم، گفت: در چین ۴ دفتر ایجاد شده است و فناوری ایران را به چین برده ایم و به کمک چینی‌ها پروژه هایی انجام گرفته است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره صادرات گفت: به ۴۰ کشور محصولات ایران صادر می‌شود و به واسطه همین صادرات می‌توانیم پیشرفت داشته باشیم.

وی گفت: اگر برنامه خاصی برای شرکت‌های دانش بنیان که درگیر تولید هستند نداشته باشیم نابود می‌شوند‌. اعلام خطر می‌کنم چرا کسی به فکر این شرکت ها نیست؟ نابودی اینها بیکاری متخصصان را در بر دارد. محققان در به در به دنبال خرید ارز دولتی هستند. با دست خودمان داریم اینها را خفه می کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به جذب سرمایه در نمایشگاه نانو گفت: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای آشنایی سرمایه گزاران و شرکت ها است و همچنین در بخش چالش ها به دنبال ارائه راهکار به شرکت ها برای حل مشکلات آنها هستیم.

وی درباره بخش دانش آموزی این نمایشگاه گفت: بخش های آموزشی همانند سال گذشته وجود دارد اما بیش از آنکه به دنبال آموزش باشیم به دنبال سرمایه گزاری و صنعتی کردن محصولات هستیم.

سرکار با بیان اینکه تمام فعالیت های ترویج، توسعه، آموزش و بازار پیوست تجاری دارند، اظهار داشت: در تمام برنامه ها به دنبال درآمد زایی هستیم و نمونه بازر آن تاسیس دو آزمایشگاه نانو تکنولوژی در چین است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره برنامه های آموزشی گفت: به دنبال برگزاری دوره های علمی با همکاری دیگر کشورهای جهان هستیم.

وی درباره صنعت نیز اظهار داشت: به دلیل آنکه صنعت در کشور ما وجود ندارد کشش فناوری کم است برخی از فناوری هایی که در ایران توسعه پیدا می‌کند، مشتری ندارند.

سرکار با بیان اینکه عرضه اقتصاد کشور به دست دولت است، گفت : خودرو ساز در داخل کشور خودرویی می‌سازد که معلوم نیست چه ویژگی هایی دارد کدام یک از خودروسازان محصولات خود را بر پایه نانو می‌سازد؟ و این اقتصاد دولتی معدل بزرگ کشور است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ادامه داد: با صنایع خرد همکاری های مناسبی داشته ایم و تکنولوژی پوشش تزئینی که روی شیرآلات قرار می‌گیرند امروز به رشد خوبی رسیده اند اما هنگامی که می‌گوییم می‌توانیم قطعات خودرو را با پوشش سخت بسازیم توجهی نمی‌کنند.

وی با اشاره به ساخت محصولات های تک اظهار داشت: تکنولوژی‌ نانو صنعت خودروسازی در ایران تولید می‌شود اما با وجود نیازی که وجود داشت کسی از ما خریداری نکرد و این محصول را با قیمتی بالاتر به چین فروختیم و این مشکل به دلیل آن است که خودروساز دستش در جیب دولت است.

سرکار تصریح کرد: تنها درصورتی که تحریم ها فشار آورد دوباره به تکنولوژی‌های ایرانی روی می آورند در غیر این صورت هیچ نهادی به خودرو ساز داخلی توجه ندارد.

وی ادامه داد : شرکت های دانش بنیان مشکل پیدا کردند و سرمایه گزار ندارند، یک نفر باید بیاید و مشکل شرکت ها را برطرف کند.

سرکار گفت : امیدوار هستیم یا تصویب ‌FATF مشکلات برطرف شود و کانال هایی برای تسهیل شرکت‌ها به وجود آید.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره خط اقتصادی معاونت علمی و بانک مرکزی اظهار کرد : دوماه گذشته یکسری مذاکره انجام گرفت اما با تغیر و تحولات در بانک مرکزی این راه بسته شده است و هیچ یک از شرکت های دانش بنیان حوزه نانو نتوانسته تهسیلات را از بانک مرکزی دریافت کند.

وی با اشاره به قراردادهای تجاری گفت: سال گذشته برنامه های خوبی در کشورهای خارجی انجام گرفت اما امسال هیچ بودجه ای نداریم تا شرکت ها را به کشورهای خارجی ببریم. ما برای ثبت اختراع در جهان باید در بازار آزاد به دنبال دلار باشیم و مگر می‌شود اینگونه کار کرد؟


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 19877مطالب مرتبط