رای به سایت :
1065
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج شهید مطهری
دوشنبه 27 اسفند 1397 -
گرانی 45 درصدی کالاهای خوراکی نسبت به سال گذشته
گزارش جدید مرکز آمار نشان داد

گرانی 45 درصدی کالاهای خوراکی نسبت به سال گذشته

گزارش اخیر مرکز آمار از شاخص‌ قیمت‌ها نشان می‌دهد، کالاهای خوراکی نسبت به سال گذشته 45 درصد افزایش قیمت داشته‌اند.
calendar
تاریخ : 1397/08/05 - 12:45
source
منبع : کیهان
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج شهید مطهری ، مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود‏، نرخ تورم و جزئیات آن را در مهر ماه امسال منتشر کرده است. بر همین اساس نگاهی به آمار مذکور نشان می‌دهد روند افزایشی نرخ تورم همچنان ادامه پیدا کرده و از 11/3 درصد در شهریور ماه به 13/4 درصد در ماه مهر رسیده است. 

در گزارش جدید مرکز آمار آمده است: تمامی بخش‌های زیرمجموعه شاخص کل با افزایش قیمت همراه بوده‌اند. در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به ترتیب مربوط به گروه «محصولات خوراکی طبقه‌بندی نشده در جای دیگر» (رب گوجه فرنگی)، گروه «دخانیات»، گروه «سبزیجات» (سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز)، گروه «روغن‌ها و چربی‌ها» (روغن جامد، روغن مایع)، گروه «آشامیدنی‌ها» (آب معدنی، قهوه فوری و آب میوه)، گروه «گوشت» (کنسرو ماهی، انواع ماهی)، گروه «قند و شکر و شیرینی» (کمپوت میوه، شکلات) و گروه «میوه و خشکبار» (پسته، مغز بادام، مغز گردو، خرما) می‌باشد. فارغ از آنچه تاکنون به آن‌ اشاره شد‏، یکی از نکاتی که در مورد نرخ تورم وجود دارد این است که عمدتا نرخ تورم را با مقایسه قیمت‌ها نسبت به سال گذشته -به‌ اشتباه- یکی فرض می‌کنند. این در حالی است که افزایش قیمت‌ها نسبت به سال گذشته، رقم بسیار بالاتری نسبت به نرخ تورم داشته است.
بر همین اساس، این مرکز اعلام کرده «شاخص قیمت کل» در مهر ماه، نسبت به ماه مشابه سال قبل، حدود 33 درصد رشد داشته و در این میان، شاخص قیمت خوراکی‌ها‏، پوشاک و کفش و حمل‌ونقل به ترتیب 45 درصد، 35 درصد و 33 درصد افزایش داشته‌اند. بیشترین افزایش قیمت، در مهر ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته مربوط به دخانیات با 145 درصد افزایش و کمترین افزایش قیمت هم مربوط به گروه آب، برق و سوخت با شش درصد می‌باشد، لذا می‌توان گفت قیمت حامل‌های انرژی در طول یک‌سال اخیر تقریبا ثابت بوده است. 
لازم به ذکر است برای محاسبه نرخ تورم، 12 ماه منتهی به مهر را با مدت مشابه سال قبل آن مقایسه می‌کنند، اما آنچه به عنوان افزایش‌ها قیمت‌ها طی یک‌سال مطرح شده، صرفا مقایسه مهر ماه امسال با مهر ماه سال قبل است. 
نکته دیگری که در گزارش جدید مرکز آمار به چشم می‌خورد مربوط به فشار ناشی از افزایش قیمت‌ها در گروه‌های مختلف جامعه می‌باشد، به عبارت دیگر تورمی که به دهک‌های پایین‌تر جامعه وارد می‌شود بیشتر از تورم دهک‌های بالاتر است و فقرا نسبت به افزایش نرخ تورم بیشتر متضرر می‌شوند، چه اینکه بر اساس گزارش مرکز آمار، تغییر تورم ماهانه دهک اول جامعه (فقرا) 7/9 درصد بوده که همین نرخ برای دهک دهم (ثروتمندان) 5/9 درصد می‌باشد.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 19877مطالب مرتبط