پایگاه مقاومت بسیج شهید مفتح
 
سه شنبه 27 آذر 1397 -

رای به سایت :
314
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 175 موحد دانش ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید مفتح
0
محبوب  
رای به خبر :
قدرت تخریب چند ریشتری یک عالم
جهنم هم از بوی تعفن این روحانی در عذاب است

قدرت تخریب چند ریشتری یک عالم

«عالِم»، فقط فقیه، ملا، روحانی و عالم به علوم دینی نیست، بلکه همه دانشمندان، فضلا و اهل علم را شامل می‌گردد که البته عالِم دینی نیز از قاعده مستثنی نمی‌ باشد.
calendar
تاریخ : 1396/12/13 - 23:35

حتما برای شما هم خیلی پیش آمده که وقتی منکر و یا عمل زشتی را که از یک عالم، روحانی، استاد دانشگاه، پزشک و خلاصه به قول معروف از یک شخص ظاهر الصلاتی می بینید برایتان سنگین تر است و نسبت به آن جایگاه دیدتان عوض می شود.
نکته ی قابل توجه این که همیشه و در هر زمان، هر کس در هر موقعیت یا جایگاهی مقام و اثر بیشتری در سازندگی دارد، در صورتی که فاسد شود، سقوطش مهلک‌ تر و اثر منفی‌ اش بیشتر خواهد بود.
استاد دانشگاه فاسد، پزشک فاسد، قاضی فاسد، فرماندار فاسد، شهردار، وزیر، وکیل، پادشاه یا رییس جمهور و هر مقام فاسد دیگری، مفسده و خیانتش بیش از زیر مجموعه‌ی خودش می‌باشد و همین طور است «عالِم فاسد» در هر رشته‌ ای و از جمله علوم دینی.

فساد یعنی تباهی. در بیانی پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله فرمودند: "اذا فَسَدَ العالِم فَسَدَ العالَم: اگر عالِم فاسد شود، عالَم فاسد خواهد شد." (1)

باید توجه داشت که «عالِم»، فقط فقیه، ملا، روحانی و عالم به علوم دینی نیست، بلکه همه دانشمندان، فضلا و اهل علم را شامل می‌گردد که البته عالِم دینی نیز از قاعده مستثنی نمی‌ باشد. 

در روایت دیگری نیز که از دو معصوم بزرگوار یعنی حضرت رسول (صلی الله و علیه وآله) و حضرت صادق (علیه السلام) به نقل شیعه و سنی آمده است، (2) که فرموده اند: "قصم ظهری رجلان عالم متهتک و جاهل متنسک فالجاهل متنسک یغشی الناس بتنسکه و العالم ینفرهم بتهتک: دو طائفه کمر مرا می شکنند؛ یکی عالم متهتک و دیگری جاهل متنسک که این جاهل باعث فریب مردم و آن عالم عامل انزجار مردمان می شود." (3)

عالم متهتک شخصی است که با بهره مند شدن از یک سری معلومات دینی در زمره عالمان دین قرار گرفته اما دارای شخصیتی "بی پروا" و "حرمت شکن" نسبت به دیگران است. و  به قول علامه طباطبائی" باید از شرّ عالم متهتک فقط به خدا پناه برد." (4) 

قدرت تخریبی عالم متهتک

امیر المؤمنین (علیه السلام) فرمود: "العالم المتهتک ینفر بتهتکه" (5) که "نفر" در اینجا به دو معنا آمده گاهی معنای عامل خروج مردم از دین است (6) و گاهی به معنای تفرقه افکندن در میان مردم می باشد و این طبیعی است که وقتی مردم یک جامعه ای عالمان خود را باید سمبل علم و تقوی و معرفت باشند می بینند که به راحتی و "بی پروائی" کرده و حرمت افراد را می شکنند از آن شخص بیزار نمی شوند بلکه از "دین" گریزان می شوند.

قدرت تخریبی "عالمان بی پروا" به خروج عده ای از دین الهی محدود نیست بلکه باعث تفرقه و دشمنی بین مؤمنان نیز می شود.

چه زیبا استاد مطهری فرمودند : "خسارت وارده از طرف عالم متهتک بر همه عالم اسلام است (7) که هم شامل مومنان خوش باور می شود در جهت تقلید بر "اهانت کردن" و نیز کسانی که دارای رگه های بدبینی می باشند در "بدبینی به اصل دیانت."

لذاست که از این قدرت تخریبی و سوء، پیامبر (صلی الله و علیه وآله) تعبیر فرمود به اینکه "کمر مرا می شکنند "چون یک وقت کسی گناهی می کند و اثر سوء آن فقط به خود او می رسد و به تعبیر استاد مطهری "یک وقت با یک گناه سبب می شود که راه بر پیامبر بسته نشود و .... خطر از داخل جامعه اسلامی " (8) دین خدا را تهدید کند .
با توجه به بیانات اهل بیت علیهم السلام، داشتن و بستن عمامه نشان از حجیت و اسلامی بودن فرد نمی کند، چه بسیار آخوندهایی که در لباس متشرّع ضربه های جبران ناپذیری را به اسلام و بشرّیت زده اند. مهم این است که هر کسی، با هر لباسی اسلام و دین واقعی را نشان داده و عمل کند.
معروف است در زمان حضرت آیت الله بروجردی شخصی بازاری خدمت ایشان آمدند و اعتراضشان را در خصوص یکی از طلبه های حوزه که حق او را خورده بودند ابراز داشتند. آیت الله بروجردی به آن بازاری جواب دادند: «آن فرد طلبه نبوده و از در حوزه نیز برای دزدی آمده بوده است. او در حوزه لباس طلبگی را که لباس پیامبر است به سرقت برده است.» (9)

کلام آخر

پس همان‌طور که علم، اطلاع، آگاهی، رشد، کمال، اخلاق و تربیت دینی در تمامی شئون زندگی فردی و اجتماعی بشر، در سایه تلاش علمی، تهذیب، مجاهدت، خودسازی و نیز تعلیم و تربیت توسط علما محقق می‌گردد، ضرر و خسران عالِم فاسد نیز به مراتب بیشتر از مردم عوام می‌باشد.

و از همین رو است که در روایات نیز بیان می کند که آخوند و ملّای فاسد در جهنم از بوی تعفنش اهل جهنم در عذاب هستند.(10)
قطعا این افراد باعث گمراهی مردم و انسانهای مظلوم و مستضعف فکری هم شدند و در موارد بسیار بدعت هایی را هم پایه گزاری کردند که باید پاسخگویی تمام این انحرافات تا روز قیامت باشند. 

پی نوشت:
1- شرح غرر الحکم ، جلد 4، صفحه 109، حکمت 5472: زلة العالم تفسد عوالم
2- مجلسی از پیامبر و شهید ثانی در منیةالمرید از حضرت امیرو ابن ابی جمهور از امام صادق (علیه السلام) نقل کرده اند. ر. ک:بحار 2/111 و نیز 1 /65
3-  غرر الحکم 48 ، شرح نهج البلاغه ابی الحدید20/284 – حضال 1/69 احیاء العلوم 1/452 – میزان الاعمال /136 
4- مهرتابان/ 124 و الشمس الساطعه/123
5- فقیه 4/399 ودر امالی صدوق حدیث 168 ودر امالی طوسی از پیامبر (صلی الله و علیه وآله) نقل شده حدیث 521
6 و 7- قاموس القرآن 1/92 "النفر" اگر با(باء) استعمال شود به معنای خروج است
7- مجموعه آثار 4/820
8- مجموعه آثار 25/193
9- پایگاه خبری تحلیل راه اترک
10- به نقل از بیانات امام خمینی (ره) ؛ کتاب صحیفه امام خمینی (ره)، ج۱۰

منابع:
سایت ایکس شبهه
کتاب صحیفه امام خمینی (ره)، ج۱۰، ص۲۷۸-۲۷۹
سایت انتخاب؛ حجت الاسلام والمسلمین هادی سروش 
سایت رهروان ولایت


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 7724
ص حسینی زاده


منبع : پایگاه شهید مفتحمطالب مرتبط