پایگاه مقاومت بسیج شهید مفتح
 
جمعه 02 فروردين 1398 -

رای به سایت :
316
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 175 موحد دانش ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید مفتح
0
محبوب  
رای به خبر :
اشتراک امام مهدی(عج) و سیدالشهداء(ع) در امر به معروف و نهی از منکر
اشتراک امام مهدی(عج) و سیدالشهداء(ع) در امر به معروف و نهی از منکر

امام باقر(ع) می فرمایند: «... خداوند متعال به وسیلۀ او و یارانش بدعت‌ها و باطل را از بین مى‌برد، همچنان‌که سفیهان حق را میرانده باشند، تا جایى که اثرى از ظلم دیده نشود و امر به معروف و نهى از منکر خواهند نمود، و آخر کارها...
calendar
تاریخ : 1397/07/14 - 23:29

از مجموعه سخنان امام حسین (ع) اهداف والای نهضت عاشورا به خوبی روشن می شود که احیای قرآن، احیای سنت نبوی و سیره علوی، از بین بردن کج روی ها، حاکم ساختن حق، حاکمیّت بخشیدن به حق پرستان، از بین بردن سلطه استبدادی حکومت ستمگران، تأمین قسط و عدل در عرصه های اجتماعی و اقتصادی و... از جمله آنهاست.

... وقتی اهداف قیام منجی عالم بشریت(عج) و ویژگی های حکومت جهانی آن حضرت(عج) را مورد بررسی قرار می دهیم همین اهداف و انگیزه ها حتی با تعابیر مشابه با تعابیر به کار رفته در مورد نهضت حسینی قابل مشاهده است.

حضرت علی بن ابیطالب(ع) در توصیف سیره حکومتی امام مهدی(ع) می فرمایند: «هنگامی که دیگران هوای نفس را بر هدایت مقدم بدارند او [مهدی موعود (ع)] امیال نفسانی را به هدایت بر می گرداند و در شرایطی که دیگران قرآن را با رأی خود تفسیر و تأویل خواهند کرد او آراء و عقاید را به قرآن باز می گرداند. او به مردم نشان خواهد داد که چگونه می توان به سیره نیکوی عدالت رفتار کرد و او تعالیم فراموش شده قرآن و سیره نبوی را زنده خواهد ساخت.»(1)

امام باقر(ع) در روایتی می فرمایند: «قائم آل محمّد(ص) مردم را به سوی کتاب خدا، سنّت پیامبر(ص) و ولایت علی بن ابی طالب (ع) و بیزاری از دشمنان آنان دعوت خواهد کرد.»(2)

همچنین از امام صادق (ع) است که فرمودند: «حضرت مهدی(ع) تمام بدعت های ایجادشده در دین را در سراسر جهان از بین خواهد برد و در مقابل، تک تک سنت های نبوی را به اجرا در خواهد آورد.»(3)

امام صادق(ع) در زمینه نوع قضاوت و داوری و برخورد آن حضرت(عج) با ظلم و ستم نیز می فرمایند: «چون قائم ما قیام کنند در بین مردم به عدالت داوری خواهند کرد و در زمان او بساط ستم و بیداد از روی زمین جمع خواهد شد و راه ها امن شده... و هر صاحب حقّی به حقّ خود دست خواهد یافت و احکام و ارزش های حیات بخش دینی در سرتاسر جامعه حاکمیّت پیدا خواهد کرد.»(4)

هماهنگونه که امام حسین(ع) هدف قیام شان را امر به معروف و نهی از منکر اعلام کردند، امام عصر علیه السّلام نیز از جانب خداوند متعال مأمور است که تمام منکرات را از همه جاى دنیا بردارد، به‌طورى‌که دیگر احدى باقى نماند که براى فعل منکر خود پناهى داشته باشد.

در کتاب المحجه در تفسیر آیۀ شریفۀ: «اَلَّذِینَ إِنْ مَکَّنّاهُمْ فِی اَلْأَرْضِ أَقامُوا اَلصَّلاةَ وَ آتَوُا اَلزَّکاةَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ اَلْمُنْکَرِ وَ لِلّهِ عاقِبَةُ اَلْأُمُور»(5)؛کسانى که هر گاه در زمین، آنان را توانایى دهیم، نماز را بپا دارند، و زکات [به مستحق] برسانند، و امر به معروف و نهى از منکر نمایند، و عاقبت کارها به دست خدا است. »

از امام باقر علیه السّلام نقل است که فرمود: «این براى آل محمد(ص) است، مهدى و اصحاب او، خداوند متعال مشارق و مغارب زمین را به تصرف آن‌ها درآورد، و دین را آشکار سازد و خداوند متعال به وسیلۀ او و یارانش بدعت‌ها و باطل را از بین مى‌برد، همچنان‌که سفیهان حق را میرانده باشند، تا جایى که اثرى از ظلم دیده نشود و امر به معروف و نهى از منکر خواهند نمود، و آخر کارها به دست خدا است.»(6)

نتیجه آن که علاوه بر مشترک بودن اهداف نهضت عاشورا با قیام امام مهدی(ع) در زمان حکومت جهانی حضرت ولی عصر (ع) بذرها و نهال های غرس شده در جریان قیام کربلا به بار خواهد نشست و به برکت آن، جهان پر از عدل و داد خواهد شد و تمام اهداف انبیای الهی از آدم تا خاتم(ص) تحقق خواهد یافت و بشر طعم واقعی صلح و امنیّت و سعادت را خواهد چشید.

پی نوشت ها:

1-بحارالانوار، ج51، ص130؛

2-الزام الناصب، ص177؛

3-ینابیع الموّدة، ج3، ص62؛

4-بحارالانوار، ج52، ص352؛

5-سوره حج، آیه 41؛

6- مکیال المکارم صص319-318.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 7724
ص حسینی زاده







مطالب مرتبط